Osoby, które cenią bardziej nowoczesny wygląd budynku powinny mieć na uwadze, by w projekcie nowoczesnego domu została uwzględniona ograniczona liczba drobiazgów. Rozwiązania architektoniczne zastosowane w budownictwie powinny być proste. W nowoczesnym domu okna nie muszą mieć podziałów. Jest możliwość rezygnacji ze zwykłej czerwonej dachówki zamieniając ją na inny kolor. Drzwi wejściowe i brama garażowa powinny owiewać prostotą.

Współczesne domy posiadają pewne wspólne cechy. Łączy je otwarta strefa dzienna, dodatkowy pokój dla gości lub dziecka, zaplecze gospodarcze, garaż i otwarcie domu na ogród.

Wnętrza otwierane są ze względów przestrzennych. W otwartej przestrzeni można przesuwać funkcje na inne pomieszczenia, na przykład wypoczywać w kuchni lub w zależności od potrzeb powiększać niektóre strefy. Przede wszystkim jednak przestrzeń otwierana jest ze względów rodzinnych.
Projektując domy nowoczesne trzeba być czujnym, bo pomimo otwartych stref muszą one dawać jeszcze możliwość ewentualnego wydzielenia funkcjonalnych zakątków, w których będzie możliwość wypoczynku, pracy, jedzenia posiłków i przyjmowania gości, a jednocześnie muszą być elastyczne i odporne na zmiany.

Dodatkowy pokój ujęty w projekcie domu nowoczesnego jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ dzisiaj jest wiele zawodów, które można wykonywać w domu, a wydzielone miejsce jest wówczas bardzo przydatne. Dodatkowy pokój może przyjąć funkcję domowego fitnessu bądź pokoju gościnnego.
Miarą nowoczesnego domu jest również posiadanie pralni, kotłowni, spiżarni i schowka na narzędzia ogrodnicze.

Projekt domu nowoczesnego zawiera wyjście na otwartą przestrzeń. Otwieranie na otoczenie ma jednak swoje granice, bo im więcej wyjść na zewnątrz, tym więcej potrzeba miejsc do zabezpieczenia przed ewentualnym włamaniem.

W domach nowoczesnych projekty ujmują garaże umieszczane często w bryle domu zajmującej najmniej miejsca na działce. Wyzwaniem jest też takie połączenie garażu z częścią mieszkalną pozwalającą na oddzielenie domu od zapachu spalin i warkotu silnika.