Budowa domu to nie byle co. Elementów, o które musimy się zatroszczyć jest tak wiele, że łatwo można stracić głowę. Kiedy popełnimy błąd w jakimś niefortunnym miejscu, może się okazać, że dużo będzie nas to kosztować teraz czy w przyszłośći. Dlatego dobrze jest wiedzieć na co uważać, na co zwrócić szczególną uwagę, a być może wyjdziemy na tym lepiej.
Projekt. Zacznijjmy od tego. To pierwsze miejsce błedów. Niektórzy wybierają tu coś zupełnie absurdalnego. Nie zwracają uwagi w ogóle na to, jakie możliwości daje im ich działka, czego potrzebują, a tylko wybierają projekt, który im się podoba i mają nadzieję, że coś z tego będzie. Nie, nie będzie. A raczej może będzie, może nie będzie. Jeżeli lubisz niepewność i wyrzucać pieniądze z Twojego portfela w błoto, to proszę bardzo. Jednak zanim otrzymamy pozwolenie na budowę domu, nasz projekt musi przejść proces adaptacji, który będzie nas kosztował. Im więcej zmian trzeba będzie tu w projekcie wprowadzić, aby dostosować go do z góry nam narzuconych uwarunkowań, tym większą cenę przyjdzie nam zapłacić.
Inny błąd to wybór fachowców. Zanim komuś pozwolimy się za to zabrać i jeszcze mu za to zapłacimy, miejmy pewność, że jest to odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu. Warto pamiętać, by nie wywierać szczególnej presji czasowej na ekipie budowlanej. Wówczas ucierpi na tym jakość. .Ważne też, by dokładnie się z nimi umówić na terminy realizacji poszczególnych zadań. Jeżeli także umówiliśmy się na określone terminy płatności, to zróbmy to wtedy, kiedy ustaliliśmy. Jeżeli tego nie zrobimy, nasi fachowcy pójdą realizować swoje inne zlecenia, a do nas wrócą kto wie kiedy. Trzeba pamiętać także o tym, by zawsze nasza tablica informacyjna t znajdowała się w miejscu widocznym. Jest to co prawda zadanie i odpowiedzialność kierownika budowy, ale warto także samemu mieć na to oko.