Domy drewniane budowane są od wieków. Niektóre stare budynki liczące ponad sto lat mają dachy i strop o drewnianej konstrukcji. Po jakimś czasie podczas remontu często jest tak, że budowle te są w o wiele lepszym stanie niż domy murowane. W dzisiejszych czasach technika budowy domów szkieletowych posiada stopień zaawansowany i jest bogatsza o lepsze praktyki z innych państw.

Drewno to surowiec posiadający zdolność do samoregulacji wilgotności. W związku z tym wytwarza specyficzny mikroklimat, który w lecie daje chłód, a zimą zatrzymuje ciepło. Drewno jest również materiałem naturalnym i ekologicznym, podobnie jak reszta innych głównych elementów, jakie wchodzą w skład domów z drewna. Jest również świetnym izolatorem.

W domach drewnianych występuje zjawisko bezwładności cieplnej. Drewniane konstrukcje posiadają dobrą izolacyjnością termiczną. Domy drewniane są bardzo szczelne i ciepłe, a niska akumulacja ciepła jest gwarancją utrzymania go wewnątrz budynku nawet podczas zimy. Te czynniki sprawiają, że drewniane struktury są energooszczędne, ponieważ zmniejszają zużycie energii na ocieplenie pomieszczeń, co jest skutkiem niższych rachunków.

Cnotami domów energooszczędnych są właśnie ich drewniane konstrukcje, które są odporne na szkodliwe działanie owadów, grzybów i bakterii, gdyż podczas obróbki materiał podlega suszeniu i pozbawiany jest tych substancji naturalnych, którymi żywią się szkodniki.

Dzisiejsza technologia produkcyjna sprawia, ze domy z drewna są ognioodporne.

Podstawy domów drewnianych są nieco węższe i tańsze niż w domach murowanych. Wznoszenie takich domów jest możliwe o każdej porze roku. Jedyną mokrą pracą jest wylanie fundamentów. Rozprowadzenie instalacji elektrycznej również jest wiele prostsze, bo kable kryją się pod poszyciem ścian. Jest to wielkie ułatwienie, gdyż ewentualne poprawki nie będą wiązały się z kuciem ścian.

Dzięki stosowanej technologii, czas montażu domu ograniczono do minimum- budowa trwa od kilku do kilkunastu dni.