Domy jednorodzinne wolnostojące są obiektami, w którym można wyróżnić maksymalnie dwa mieszkania. Takie domy jednorodzinne można budować w różnych kształtach oraz stylach. Dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej złożony jest z dwóch domów, gdzie stykają się one jedną ścianą. Dom jednorodzinny o zabudowie szeregowej to taki, który jest złączony ze sobą dwiema bocznymi ścianami. Dom jednorodzinny w zabudowie atrialnej składa się z kilku budynków, które są połączone ze sobą za pomocą dwóch lub trzech ścian zewnętrznych
.
Domy wolnostojące są budynkami przeznaczonymi dla jednej rodziny. Stoją w pewnej odległości od granicy własnej działki i sąsiadów. Domy te mogą być parterowe, wielokondygnacyjne, mogą mieć stromy lub płaski dach, garaż wbudowany w bryłę domu, dobudowany lub postawiony oddzielnie.
Domy szeregowe powstają dzięki połączeniu kilku domów jednorodzinnych wspólnymi ścianami umiejscowionymi na granicy działek. Każdy dom położony jest na jednym gruncie. Domy te łączą się na granicy działki ścianami mieszkań lub mieszkań i garaży.

Domy bliźniacze to takie, które powstają przez połączenie dwóch domów jednorodzinnych na wspólnej granicy ich działek. Wspólna ściana przebiegająca przez środek łączy oba domy.

Domy atrialne charakteryzują się pomieszczeniami, które są skierowane do centralnej części budynku, którą jest mały dekoracyjny ogródek, zwany atrium.

Przy budowie domów jednorodzinnych używa się przeważnie cegieł lub pustaków ceramicznych, jeśli chodzi o ściany nośne. Mogą one być zbudowane również z tak zwanego betonu komórkowego, z którego wykonuje się także fundamenty domów jednorodzinnych. Cechują się one również stromymi dachami. Zazwyczaj domy jednorodzinne posiadają ogród. Dodatkowo dzielą się one na domy jednokondygnacyjne, półtorakondygnacyjne, a także dwukondygnacyjne. Czasami takie domy powstają z drewna, bądź też mają drewniany szkielet. Domy jednorodzinne zazwyczaj można spotkać na wsiach, mniejszych miasteczkach, bądź na obrzeżach większych miast.