Dobór odpowiedniego projektu domu wśród setek projektów jest obecnie bardzo trudnym zadaniem. Istnieją pewne reguły, którymi warto kierować się podczas wyboru projektu, żeby nie dać się zwariować.

Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na ekspozycję domu względem stron świata. Rzetelny projekt domu cechuje takie umiejscowienie pokoi w stosunku do stron świata, które pozwoli na naturalne i samoistne przesuwanie się światła słonecznego wpadającego do wnętrza domu.

Domy z poddaszem użytkowym mają naturalnie wydzieloną strefę nocną oraz dzienną. Analizując gotowe projekty domów warto pamiętać, by te dwie strefy były przejrzyście oddzielone od siebie.

Dla osób, które chcą osiągnąć jak najniższe koszty budowy domu ważne jest również pokrycie dachu i jego kształt. Prosta bryła gwarantuje mniej błędów wykonawczych i oszczędność energii podczas eksploatacji.

Usytuowanie kotłowni jest równie ważne, bo jeśli np. sypialnia będzie położona obok niej, to hałas pieca grzewczego nie pozwoli na spokojny sen. Podczas wyboru projektu domu warto zwrócić uwagę, by kotłownia miała osobne wyjście na zewnątrz, co umożliwia magazynowanie w niej także wszelkich narzędzi.

Wiatrołap jest wizytówką pozostałej części domu mieszczącego szafę oraz podręczne wieszaki na okrycia wierzchnie. Wiatrołap w domu powinien na tyle duży, by zmieściły się tam przynajmniej 3 osoby.

Nie można zapomnieć również o pralni z suszarnią.

Spiżarnia w domu przydatna jest na wszystkie dodatkowe zapasy żywności, przetwory, czy urządzenia kuchenne. Wejście do spiżarni z kuchni albo w pobliżu kuchni to nadzwyczaj użyteczne rozwiązanie w projekcie domu.
Nabywając gotowy projekt domu lub planując dom z architektem należy pomyśleć o umeblowaniu salonu. Warto już na papierze zaprojektować w projekcie domu salon wraz z przybliżonym rozmieszczeniem mebli, które zostaną w nim umieszczone.

Żeby dokonać wyboru projektu domu, trzeba się dobrze zastanowić i pomyśleć, by uniknąć stresu podczas użytkowania domu.