Domy energooszczędne zapewne są bardziej ekologiczne niż te budowane tradycyjnym sposobem. Poprzez szczelność domu energooszczędnego zużywana jest mniejsza ilość paliwa do jego ogrzania, wynikiem czego jest produkcja mniejszych ilości substancji szkodliwych.

W domach tych wykorzystywana jest izolacja termiczna poprzez pozbywanie się tzw. mostków cieplnych. Taki efekt można uzyskać wykorzystując profesjonalny ciepły montaż drzwi i okien. Przeszklone południowe ściany dostarczają ogromną ilość ciepła oraz światła. Przy zastosowaniu dachu spadzistego, montowane są w nim okna dachowe, które dają dodatkowe ciepło i światło słoneczne. Latem mocowane rolety lub żaluzje mają za zadanie ograniczać nagrzewanie się wnętrza domu.

Materiał, z jakiego ma powstać energooszczędny dom jest bardzo ważny. Powinny być tworzone ze źródeł odnawialnych lub z odzysku, ale istotą jest też miejsce produkcji. Drewno, które ma ekologiczny certyfikat ma potwierdzać, że zostało pozyskane zgodnie z zasadami ochrony przyrody.

Ekologia wiąże się także z oszczędzaniem wody i ścieków. Montując wodooszczędne urządzenia możliwe jest zmniejszenie zużycia wody. Kolejne oszczędności gwarantuje zmiana codziennych nawyków, a także zamontowanie urządzenia, dzięki któremu do spłukiwania toalety zużywać będzie można tzw. szarej wody, czyli używanej wcześniej np. do kąpieli.

Warto uzbroić się we własną oczyszczalnią ścieków, która przypomina stożek i jest umieszczana w ziemi. Czynności, jakie trzeba wykonać mając oczyszczalnię nie są skomplikowane i nie wymaga się przy niej większej pracy, oprócz usunięcia osadu. Taką czynność wykonuje się raz na pół roku i zabiera raptem 30 minut. Przeciekanie szamba już nie będzie problemem.

W energooszczędnym domu warto zadbać o zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Należy pamiętać, by urządzenia, które są w danym momencie nieużywane, wyłączać z gniazdek. Trzeba również mieć na uwadze, że prąd marnuje się poprzez podłączone, nieużywane ładowarki bądź nie gaszenie niepotrzebnie zapalonych lamp.