Gotowe projekty domów są ogólnodostępne, można obejrzeć je w katalogach biur projektowych czy w Internecie. Można wybierać i przebierać. Lecz żeby się w tym nie zatracić, najlepiej zacząć od podstaw, czyli działki.

Działka na której ma powstać dom jest najważniejszą i kluczową kwestią, bo to do niej powinien być dopasowany projekt domu. Gotowe projekty sieją mętlik w głowie, jest taki wybór, ale nie można stracić rozumu poddając się wyłącznie pięknie wyglądającym domkom w katalogu. Oglądając piękne projekty domów trzeba mieć na uwadze także to, czy dom zmieści się na konkretnej działce. Możliwe są też zwykle korekty u projektantów w celu dopasowania projektu domu do własnych potrzeb, ewentualnie przystosowania działki, ale wiąże się to również z dodatkowymi kosztami.

Innym podstawowym czynnikiem jest lokalizacja działki względem stron świata i co za tym idzie wjazd na działkę. Domy projektowane są według pewnego schematu względem dziennego nasłonecznienia. Pomieszczenia nie wymagające słońca lokalizuje się od północy, a od południa na przykład pokój dzienny, jadalnie, od wschodu lub zachodu kuchnia, pokoje dzieci, sypialnia. Stosując się do tych założeń należy sprawdzić jak ma się główny wjazd na działkę względem stron świata oraz wejście do budynku, czy orientacja działki zapewni maksymalne doświetlenie dla danego projektu.

Rozważań natury funkcjonalnej jest bardzo dużo. Pojawiające się dylematy gdzie co ma być, w którym miejscu są naturalne. Chcąc zbudować dom idealnie dopasowany do własnych potrzeb i wymagań należałoby zlecić takie zadanie architektowi, gdzie po długich konsultacjach powstałby projekt domu, który odpowiada wszelkim wymaganiom. Taka ewentualność jest bardziej czasochłonna no i przede wszystkim droższa. A w tym momencie oferty gotowych projektów domów oraz katalogi domków jednorodzinnych są na tyle bogate, że jeśli naprawdę nie posiada się wymagań, które przewyższają wszystko, można z pewnością znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązanie.