Domy parterowe bardziej służą osobom starszym bądź ludziom mającym trudności w poruszaniu się oraz rodzinom z małymi dziećmi. Większa powierzchnia dachu w projektach domów parterowych powoduje niekorzystną różnicę w stratach ciepła i wydatkach na ogrzewanie. Z uwagi na nieużytkowy charakter strychu, projekty domów parterowych mają najczęściej niewielki kąt nachylenia dachu. Może to stwarzać problem podczas wyboru projektu dla terenów, na których warunki zabudowy wymagają brył bardziej stromych. Zmiana w ramach adaptacji jest możliwa, ale natychmiast nasuwa pokusę zagospodarowania poddasza.

Domy parterowe na działki o większej powierzchni zdają egzamin wtedy, gdy marzeniem inwestora jest umieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie, gdzie nie ma schodów na piętro, które są mało funkcjonalne, i które zwiększają koszty wykończenia domu, ale dają gwarancję braku przeszkód osobom starszym, niepełnosprawnym czy też dzieciom.

Bardzo krótki czas realizacji projektu domu parterowego jest największą zaletą. Domy parterowe cechuje bardzo prosty układ komunikacyjny i funkcjonalny. Dom wydziela dwie strefy parteru, czyli część dzienną oraz część sypialnianą, która jest oddzielona holem.

Projekt domu parterowego ma na celu zmieścić więcej pomieszczeń. Szukając projektu domu z 3-4 pokojami, trzeba mieć sporą działkę, aby zachować minimum wygody i funkcjonalności.

Plusem w domach parterowych oprócz braku schodów jest także to, że dom ten nie zacienia tak bardzo ogrodu, ale również pozwala obcować z przyrodą i ogrodem właściwie z każdego pomieszczenia i zakątka w domu.

By mógł powstać dom parterowy potrzebna jest do tego dużo większa działka niż w przypadku domu wielokondygnacyjnego, ponieważ wszystkie pomieszczenia muszą się znaleźć na parterze. Domy parterowe, jeśli chodzi o układ pomieszczeń tracą stanowczo więcej miejsca na wyznaczenie miejsc do komunikacji, czyli holi oraz korytarzy. Domy te nie są energooszczędne ze względu na gorszy stosunek objętości do powierzchni przegród zewnętrznych.