Gotowych projektów domów jest bardzo dużo, zatem jest z czego wybierać. Inwestorzy decydujący się na budowę, dokonują wyboru wśród projektów tradycyjnych i nowoczesnych lub kreatywnie starają się połączyć obie stylistyki.

Podjęcie decyzji o wyborze projektu domu tradycyjnego jest trudne, aczkolwiek większości ludzi nie trzeba szczególnie przekonywać, ponieważ obiekty te kojarzone są z poczuciem bezpieczeństwa, rodzinną stabilizacją i niekonwencjonalną elegancją. Projekty domów tradycyjnych, które spełniają oczekiwania stylistyczne, sprawiają dużo mniej kłopotów podczas załatwiania spraw związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Dom musi być usytuowany zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Zadaszenie budynku tradycyjnego jest jego bardzo specyficzną cechą. Projekt klasycznego domu najczęściej ujmuje poddasze użytkowe, dach zatem jest dwuspadowy. To rozwiązanie posiada bardzo dużo zalet, gdyż pozwala na łatwe odprowadzanie wody czy zsuwanie się śniegu. Pokrycie dachu jest proste, a co za tym idzie jest tanie. Dom tradycyjny doskonale wkomponowuje się do krajobrazu i z daleka tworzy pięknie wyglądający obrazek.

Projekty domów tradycyjnych przewidują podziały na dwie strefy jaką jest strefa dzienna i strefa nocna budynku. Część dzienną obejmuje parter, do której należy kuchnia, jadalnia, salon oraz pomieszczenia gospodarcze- kotłownia i spiżarnia. Część nocna natomiast należy do poddasza, gdzie w pełni można się zrelaksować i zapomnieć na chwilę o obowiązkach. Nierzadko piękny ogród i taras okala dom tradycyjny. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by powstał tam garaż- jedno lub dwustanowiskowy.

Wybierając projekt domu tradycyjnego aktualną modę czy krótkotrwałą zachciankę należy odstawić w kąt, ponieważ taki dom ma służyć przez wiele długich lat, a celem powinno być dobre samopoczucie mieszkańców i funkcjonalność budynku. Dom tradycyjny jest przeznaczony dla osób, które wolą klasyczne i proste rozwiązania..